Citróny, citróny a citrónyCitrony jsou naprosto skvělé, nádherné svojí vůní, barvou i energií.

Provoňte svůj domov, kavárnu, hotelové prostory či restauraci za pomoci aromalampy citrusovou vůní. Osvěží mysl vašich hostů a ti budou mít oprávněný pocit, že jsou hýčkáni. A přitom je to jen taková drobnost.

Nabídněte citrony také svým hostům k hotelové snídani v podobě vody s citronem a mátou, nebo zařaďte jako domácí limonádu na jídelní lístek. 

Citronáda

Domácí citronová limonáda:

(Pro 6 osob, doba přípravy 10 minut)

 

3/4 hrnku třtinového cukru (pokud nemáte vyměňte za cukr krupici)

3/4 hrnku čerstvě vymačkané citronové šťávy

4 hrnky vody

led

Na ozdobu můžete přidat jednu z těchto bylin - máta, meduňka, tymián nebo levandule.

V zavíčkované zavařovačce protřepejte cukr s citronovou šťávou, nalejte do džbánu nebo sklenic a nařeďte studenou pitnou vodou podle chuti a zamíchejte. Sklenice nebo džbán můžete předtím dát do mrazáku. Ozdobte bylinkami a užijte si klidnou chvilku se sklenicí plnou domácí limonády, u které jistě víte co pijete.

Citrony se dají úžasně kombinovat s dalšími dobrotami a přidat do slaných i sladkých jídel.

V mojí kuchyni mají bezkonkurenční místo jak jejich šťáva, tak kůra.

Dostupné jsou celoročně a v průběhu roku můžete stále chodit s novými citronovými nápady.

Nekupujte s odstíny zelené – jsou nedozrálé.

Nekupujte velmi bledé – jsou staré a mají  méně šťávy.

Na šťávu jsou nejlepší ty s hladkou, tenkou slupkou, pro kůru větší s hrbolatou kůrou.

Preferuji chemicky neošetřené – dají se koupit v Country life, občas jsou k dostání v Bille.

Pro hotely a restaurace pravidelně nabízí Fany ve skvělé kvalitě.

Chcete-li získat maximální množství šťávy, nechte citrony při pokojové teplotě a pevně je poválejte pod dlaní po kuchyňské lince nebo pracovním stole. Naruší se struktura citronu a vymačkáte mnohem více. Alternativně je také můžete na 30 sekund dát do mikrovlnky, vzdají se více šťávy.

V perforovaném sáčku v lednici vydrží pár týdnů; v ovocné míse asi týden. Jakmile je rozříznete dejte je do folie do lednice. U nás mizí citrony rychle, takže je nechávám na talířku řezem nahoru, trošku oschnou, ale nekazí se.

Servírujte klínky nebo plátky s rybou nebo je přidávejte do pánve při restování masa a zeleniny. Přidejte jejich chuť a vůni do salátů, pečení či omáček. Použijte šťávu, aby salátové dresinky, dipy a remulády dostali jejich vůni a chuť. Citronovou šťávu můžete použít do zálivek místo octa.

Celé citrony v bio kvalitě doporučuji dusit nebo péct s masem a zeleninou v troubě, nebo je celé i s kůrou přidat do smoothies. Doporučuji přidat také lžičku citronové šťávy, když vaříte rýži, bude nadýchaná.

Obecně jsou skvělé jako prevence proti hnědnutí u nakrájených jablek, avokáda, celeru a mnoha dalších.

Citrony jsou bohaté na vitamin C, A, vitaminy skupiny B a draslík, kyselinu listovou a pantotenovou. Přes svou kyselou chuť působí v těle zásadotvorně a mohou tak paradoxně pomoci s překyselením žaludku a pálením žáhy.

Voda s citronem je jedním ze skvělých způsobů jak začít den a dostat vaše tělo a mysl do formy. Vždy je důležité podpořit  naše tělo dostatkem pitné vody, a to zejména v ranních hodinách. Citronová voda není zázračný lék, ale může být lepší alternativou ke kávě nebo čaji.

Navíc můžete použít citronovou šťávu nebo již vymačkaný citron do košíčku myčky nebo pračky, vydesinfikuje a provoní. Vyrobit si do rozprašovače vonící a čistící – voda + šťáva z ½ citronu +1 lžička bílého vinného octa. Nakapat citronovou šťávu na hadřík a vytřít s ním lednici.

Nebo si zkuste kápnout pár kapek citronové šťávy do své koupele. 

S láskou váš Tymián

Citronáda