Nedělní dort s jahodamiCo s vanou plnou jahod? Urodilo se jich obzvlášť v naší staré vaně, kde jsou jahody chráněné před rozmary počasí.

První netrpělivě očekávanou dávku jsme snědly hned u vany, druhá sklizeň padla na jahodové knedlíky a tahle třetí na nedělní dort s jahodami. Jako polštářek pod voňavou nádheru jsem použila oblíbený rodinný recept, se kterým se vám podaří zavírat dvířka od trouby 10 minut potom, co jste se rozhodly něco dobrého upéct.

1 000 000x upečený, prověřený nejen mnou, ale také maminkami a babičkami z obou břehů kanálu La Manche. V Anglii mu říkají po královně Victorii „Victoria sandwich„ ve Francii díky receptu „Quatre-quart“.

Jahodový dort

Na dort budete potřebovat:

4 vejce
225 g cukru krupice
225 g rozpuštěného másla
225 g polohrubé mouky
1 kypřík
citronovou kůru

Předehřejte si troubu na 180 °C. Vyložte dortovou formu, použila jsem 23 cm průměr, pečícím papírem, ale klidně můžete použít hlubší pekáček nebo srnčí hřbet. Pokud nepoužíváte pečící papír, vymažte formu máslem.

Metličkou vyšlehejte zchladlé, rozpuštěné máslo s cukrem. Postupně přidejte celá vejce, šlehejte a pomalu přidejte mouku smíchanou s kypříkem. Miluju vůni citronové kůry, a tak jí nakonec vždy trochu přistrouhnu. Pečte ve vyhřáté troubě cca 40 minut na 180. Nechte vychladnout. Rozkrojte a potřete tím co máte rádi. Já jsem tentokrát dala žervé se zakysanou smetanou, cukrem a pomerančovou šťávou doprostřed a navrchu je šlehačka vyšlehaná do špiček a doplněná jahodami.

Pamatujte si tenhle dort i pro zimní dny, protože natřený horkým pomerančovým nebo malinovým džemem je také nedostižný.

S láskou váš Tymián.

Jahodový dort

Jahodový dort

Jahodový dort